Přeskočit na obsah
VODÁCKÉ DESATERO
Ostatní

VODÁCKÉ DESATERO

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 15. 3. 2023

Na vodu vyráží mnoho nováčků nebo vodáků, kteří jezdí maximálně jednou ročně. Možná mezi ně patříte a hledáte informace o tom, jak se na vodě chovat a jaká pravidla dodržovat. I když je těžké vyjmenovat v několika bodech to nejzákladnější, co by měl vodák dodržovat, aby jeho plavba byla bezpečná, přečtěte si deset základních rad, tedy desatero vodáka začátečníka:

1. Před vyplutím si zjisti co nejvíce informací o řece a zejména o nebezpečných místech a aktuálním stavu vody. Neboj se zeptat zkušenějších. Nejezdi za zvýšeného stavu vody v řece, neboť obtížnost může být ve skutečnosti až o dva stupně vyšší. Pozor také na vodní stav v průběhu plavby, který se může skokově změnit vlivem manipulace na přehradě nebo prudkých srážek.

Sleduj kilometráž českých řek

2. Měj s sebou správné osobní vybavení na vodu – nesáknoucí oblečení (šusťáky,

funkční prádlo), dobré a pevné boty, plovací vestu. Nepoužívej vlněné svetry nebo

pláštěnky. Helma by se měla používat všude tam, kde hrozí náraz do hlavy (při jízdě v kajaku nebo na jezech) a minimálně na řekách s obtížností od WW II. Další vhodné záchranné vybavení ve skupině je mobil, karabiny a házecí pytlíky, u nichž je nutná praktická znalost jejich použití. Nezapomeň též na pitnou vodu, opalovací krém a na zakrytí hlavy kšiltovkou.

3. Když neumíš loď ovládat, jeď s někým zkušeným, kdo tě to naučí. Jízda na řece vyžaduje specifické dovednosti, které se sám nenaučíš.

4. Nikdy nejezdi sám! Ve skupině si určete první a poslední loď, což by měly být nejzkušenější posádky. První loď nikdo ze skupiny nepředjíždí, za poslední nesmí nikdo zůstat. Nevidíš-li loď za sebou, zastav a zjisti, co se stalo. Nevidíš-li loď před sebou, zrychli.

5. Na vodě je jízda pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek zakázána vyhláškou. Můžeš ohrozit nejen sebe, ale i ostatní. Poseď s kamarády až večer po zdárném ukončení plavby.

6. Před splutím jezů, propustí nebo nebezpečných míst v bezpečné vzdálenosti zastav a tato místa si prohlédni, i když je důvěrně znáš. Do podjezí mohla naplavat kláda nebo jiný nebezpečný předmět, který splutí brání. I bezpečné jezy se za zvýšeného průtoku mohou stát životu nebezpečné.

7. Pokud máš jakékoliv pochybnosti o splutí jezu, NEJEZDI a raději přenes. Pamatuj, že nejvíce nehod se stává právě na jezech.

8. V lodi nejezdi bos. Používej vhodné boty do vody. Nevhodné jsou holínky, žabky nebo kroksy, které se při převržení sesmeknou a uplavou. Mysli na sklo a plechy, které ve vodě mohou být.

9. V případě vzniku krizové situace, kterou nejsi schopen vyřešit sám (tonutí pod jezem atd.), na nic nečekej a ihned volej záchranáře. Je lepší, pokud přijedou zbytečně, než pozdě. Telefonní čísla jsou 150 nebo 112. Když se rozhodneš zachraňovat, napřed se zamysli a odhadni svoje schopnosti a možnosti. Zachraňuj s chladnou hlavou! Nikdy neskákej do řeky, riskuješ svůj život! Vždy je bezpečnější zachraňovat ze břehu za použití házecího pytlíku nebo házecí podkovy, případně improvizovanými pomůckami – na provaz navázanou plovací vestou nebo kanystrem, dlouhou větví.

10. Nebuď násilník a surovec. Nejsi na řece sám, měj ohled na ostatní návštěvníky řeky i jejího okolí. I chatař či rybář má právo si u řeky odpočinout. Jednou přijde doba, kdy i ty slušné chování oceníš.

Zdroj: Asociace vodní turistiky a sportu

Autor článku

Alice