Konstrukce nafukovacích plavidel
Jistě jste si všimli, že v nabídce nafukovacích kajaků jsou určité rozdíly. Ať už je to cena, tvar nebo povrchová úprava….
V kajaku zvládne pádlovat úplně každý, není to nic těžkého. Pokud budete dodržovat pár následujících rad, můžete si pádlování zpříjemnit.
Základem je správný posed, který již znáte. Druhým krokem je správný úchop pádla. Držíme ho nadhmatem a snažíme se o správnou šířku úchopu (viz obrázek níže). Listy pádla směřují vyklenutím vpřed, abychom prohnutými listy nabírali lépe vodu. Pokud jsou listy pádla zkosené, je užší strana tou spodní.
Pádlujte v mírném předklonu a list pádla se snažte nořit do vody co nejvíce před tělem. Při zahájení záběru je spodní paže natažená, trup vytáčíme do směru záběru. List táhneme k tělu podél lodě a současně tlačíme horní rukou ve výšce očí pádlo vpřed. Záběr ukončíme ve chvíli, kdy se list nachází na úrovni našeho těla. Je dobré si uvědomit, že netáhneme pádlo dozadu podél lodi, ale přitahujete sebe a loď dopředu k pádlu.
Uchopte pádlo za žerď oběma rukama nad hlavou tak, aby úhel ohnutí paží v loktech byl 90°. To by pro vás měla být víceméně optimální šíře úchopu. Listy pádla by měly být minimálně 15 cm od vašich rukou (viz obrázek).
Pozor na pádlování v záklonu, nebo přílišné krčení obou paží. Více se unavíte a nevyužíváte efektivně sílu vynaloženou na pádlování .
Nízké pádlování (snaha držet při pádlování žerď níže nad lodí) vás uchrání od většího množství vody stékajícího z listu do vašeho plavidla nebo přímo na vás. Záběrový list musí být v tomto případě celý ponořen, abychom nesnížili efektivitu záběru. Proti stékání vody pomohou také ochranné talířky, které se umisťují na žerď co nejblíže k listům pádla.
Sestavili jsme přehled obchodů, které ti opravdu poradí a pomůžou.
Všichni prodejci