Přeskočit na obsah
Když mají věci zůstat v suchu

Když mají věci zůstat v suchu

Nepromokavý vak – loďák, lodní pytel, lodní vak, suchý pytel, dry bag, taška na hydro – je nepostradatelnou výbavou každého vodáka, protože si s sebou vždy něco vezeme. Ať už je to telefon, klíče, suché oblečení nebo stan a zásoby na další dny.

Nepromokavých vaků najdete na našem trhu nespočet variant. Od retro kousků až po elegantní vaky v příjemných nebo výrazných barvách, ze kterých není na první pohled zřejmé, že jste na vodácké výpravě. Koneckonců takové nepromokavé zavazadlo využijete třeba i na paddleboardu. A pokud se neradi „přehrabujete“ v pytli, můžete vybírat i z nepromokavých zavazadlových tašek.

My máme zkušenosti s nepromokavými zavazadly od firem, které zároveň vyrábějí i nafukovací lodě a vodácké příslušenství: Aqua Marina, Aquadesign, F2, Coasto, Wattsup.

Materiál:  Vak je většinou z pevného neprodyšného materiálu, extra odolného PVC. Těžko se prořízne a ani časem příliš nedegraduje.

Zavírací systém: U nepromokavých vaků je systém většinou všude stejný – rolovací vstup, zajištěný secvakávací přezkou. Některé modely mají na vstupním otvoru ještě suchý zip.

Nošení a uchycení k lodi: Pro připnutí k lodi můžete využít klasicky samotný uzavírací systém zacvakávacích umělohmotných přezek. Dále k upevnění můžete využít i popruh na nošení zavazadla, který k vaku bývá přichycen dvěma karabinami. Některé minivaky mají pouze jednu větší karabinu. Některé modely jsou pro lepší manipulaci vybaveny přenášecím madlem.

TIP: Abyste vak neprodyšně zabalili, je třeba si v něm nechat nějaké místo, aby se horní lem při rolování nekrabatil a dal se pohodlně zapnout.

2 litry / mini bag na projížďku, vejde se do něj mobil, peněženka, klíče…

10 – 20 l nejběžnější velikost na krátký výlet

20 – 40l nejběžnější velikost na delší výlet

40 l – 50l vezete toho trochu více na celodenní výlet

50 – 90 l zavazadlo na vícedenní výlet

TIP: Pokud chcete mít váš telefon v suchu, ale neustále na očích, pořiďte si voděodolné pouzdro na chytrý telefon. Přes obal lze telefon normálně ovládat i fotit.

Jak sbalit elektroniku?

Chápeme. Bez některé elektroniky se prostě neobejdete. Ta úplně nezbytná, kterou potřebujete pro vaši výpravu, bývá voděodolná, takže občasné vlhko jí nevadí. Jsou to nejčastěji kamery ve vodotěsném pouzdře, echolokátory, hodinky, čelovky… A co není vodotěsné, na to je tu pouzdro. Přístroje balte a vybalujte až na suchu a suchýma rukama. Pokud tedy už musíte vézt tablet nebo laptop, nabíječky a powerbanky či jiné přístroje, vložte je pro jistotu ještě do dalšího menšího vodotěsného obalu, a to celé vložte do většího zavazadla. Pamatujte na to, abyste elektroniku měli obalenou něčím měkkým, například oblečením, a vhodně umístěnou, aby v zavazadle nedošlo k jejímu poškození tlakem nebo nárazem. Na počítače seženete různé obaly  – voděodolné i pevné proti promáčknutí.

Nezapomeňte, že na rozdíl od označení „vodotěsný/nepromokavý“  termín „voděodolný“ znamená, že vydrží jen malé množství vody po krátkou dobu a pak již promokne.