Přeskočit na obsah
Jak se obléci na loď

Jak se obléci na loď

Základní šatník na nafukovací kajak nebo kánoi

Možná se vám zdá tahle kapitola zbytečná, zvlášť když jedete s kamarády pohodovou vodu, opalování a žádné nechtěné koupání. Plavky, triko a klobouček bude stačit, ne? Ale co když se změní počasí, ochladí se, začne pršet? Zkrátka oblečení, které vám z pádlování udělají příjemný zážitek.

Vhodné kousky do vašeho šatníku seženete buď ve specializovaných obchodech s vybavením pro vodní sporty, ale také v obchodních řetězcích.

Pokrývka hlavyTeplo – klobouk (dobrý je na zavazování), kšiltovka nebo kšilt proti nadměrnému slunciZima – čepice nebo čelenka z fleecu.
Horní polovina tělaTeplo – lehoučké triko s krátkým rukávem z rychleschnoucího materiálu. Pokud budete celý den na slunci, zvolte lehké triko s dlouhým rukávem jako ochranu před sluncem a UV zářením.  (například Lycra)Zima – funkční (thermo) triko s dlouhým rukávem– základní spodní vrstva.  Podle teploty můžete doplnit teplejší funkční „mikinou“. Jako horní vrstvu volíme nepromokavou bundu. Ideální je bunda vodácká, která je pro jízdu na lodi určena. (Například vám při pádlování nebude zatékat voda do rukávů).
Plovací vesta vás také zahřeje.
Dolní polovina tělaTeplo – kraťasy – boardshorty. Jsou vyrobené z rychleschnoucího materiálu a můžete si vybrat z nespočtu designů v pánském, dámském i dětském provedení.
Nebo ¾ Legíny – lycrové nebo funkční do teplejšího počasí. Lze přes ně obléci kraťasy.
Zima – funkční dlouhé legíny, nebo thermo legíny. Navrch oblečte nepromokavé „šusťákové“ kalhoty. Vybírat můžete ve vodáckém, nebo outdoorovém oddělení.
Nezapomeňte, že nohavice se dávají přes botu, aby voda nezatékala dovnitř.
ObuvTeplo – lehká obuv, která dobře drží na noze, odvádí vodu a chrání před kameny a ukopnutým palcem. Mohou být i nízké neoprenové botičky, ty ale nemají tak pevnou podrážku.Zima – neoprenové botičky –nadkotníčkové (vysoké).
Nezapomeňte, že nohavice se dávají přes botu, aby voda dovnitř nezatékala.
Stačí tloušťka 3 mm, pro zimomřivější jedince může být i 5 mm.
TIP: V chladnějším počasí si do botiček oblečte i sportovní thermo, nebo membránové ponožky. Je to další izolační i hygienická vrstva.

Vždy s sebou mějte plovací, nebo záchrannou vestu a pokud sjíždíte obtížnější terén, nezapomeňte na helmu!

Přibalte si s sebou do suchého pytle pár kousků náhradního oblečení. Triko, legíny…,  pro případ nechtěného koupání, ale třeba i pláštěnku.

TIP: Opalovací krém. Naše nejcennější vrstva je naše pokožka. Výzkumy už před pár lety dokázaly, že lepší pro nás i pro přírodu jsou opalovací krémy s přírodními (minerálními) filtry a můžete je na sebe nanést už doma, než vyrazíte na vodu. Doporučujeme např. opalovací krém na zinkové bázi (váš obličej vám poděkuje).

TIP: Ochrana očí – sluneční brýle. Oblíbené jsou polarizační brýle, které eliminují nepříjemné odrazy slunečních paprsků od vodní hladiny a zároveň umožňují vidět i mírně pod hladinu. Nezapomeňte na šňůrku k brýlím, ať o ně nepřijdete. Neoprenové šňůrky navíc udrží brýle v případě ztráty nad hladinou.