Přeskočit na obsah
Jak opravit nafukovací loď

Jak opravit nafukovací loď

Pokud na vodu jezdíte často, budete s pravděpodobností hraničící téměř s jistotou alespoň jednou v životě řešit tuto nepříjemnou situaci. Můžeme vás ale ubezpečit, že řešení je jednodušší, než se může na první pohled zdát.

Pokud zrovna neplánujete měnit kajak za nový, nebo si nemáte možnost půjčit jiný, nevyhnete se opravě svépomocí. Na základě našich zkušeností pro vás máme několik rad k nezaplacení, abyste se s touto situací vypořádali co nejlépe. Nepotřebujete toho znát příliš mnoho, postup je vcelku jednoduchý.

  1. Najít únik. Nalezení místa, kudy z kajaku uniká vzduch, je první krok k úspěšné opravě. Budete-li mít s sebou vhodné pomůcky, řešení problému to výrazně usnadní. Stačí mycí houba a pěnivý čisticí přípravek (například mýdlo či jar). Mýdlovou vodou potřete povrch kajaku a v místě, kde se tvoří pěna, bude téměř jistě místo, kudy vzduch uniká. S potíráním začněte od přední spodní části kajaku a poté pokračujte na boční válce. Na těchto místech je pravděpodobnost úniku nejvyšší. Větší úniky poznáte díky unikajícím bublinkám i pod vodou.

TIP: Místo úniku si dobře označte například nesmazatelnou fixou.

TIP: Pokud chcete mít čisté svědomí vůči přírodě, můžete využít přírodní mýdlo.

TIP: Na zalepení úniků se nejvíce osvědčují lepidla na bázi PUR, např. Aquaseal

TIP: Neplýtvejte na čištění brandy a jinými druhy kvalitního alkoholu. Ty si uschovejte spíše na oslavu úspěšného dokončení vaší opravy.

TIP PRO OPRAVU – je-li slunečné počasí a teplo, použijte k přitlačení záplaty třeba horký oblázek. Prohřátí spoje uspíší jeho pevnost. Přestože jste opravu v polních podmínkách provedli co nejlépe, je dobré po návratu z výletu provést opravu znovu a kvalitně s potřebným vybavením.

Vidíte, že oprava kajaku není nic složitého. Pokud se vám stane, že „píchnete“, určitě se kajak pokuste opravit. Byla by škoda kvůli jedné malé dírce ukončit předčasně výlet.

Pokud je poškození větší, nebo si na opravu netroufáte, můžete svoji loď zaslat do servisu nafukovacích člunů:

HAMARI – Pražská 391, 54101, Trutnov. https://www.hamari.cz/

BOATPARK – Sokolovská 359/146 , 180 00 Praha 8 – Karlín. https://www.boatpark.cz/servis-nafukovacich-lodi-a-clunu.html