Přeskočit na obsah
Jak nafouknout kajak či kánoi + instruktážní videa

Jak nafouknout kajak či kánoi + instruktážní videa

Kajaky a kánoe se ve většině případů nenafukují na vysoký tlak, ten potřebujeme pouze u vysokotlaké (drop-stitchové) konstrukce. Až na pár výjimek dostaneme spolu s lodí také pumpu, kterou dokážeme plavidlo bez problémů nafouknout. Většinou se jedná o pumpu ruční, případně nožní. Dodatečně lze koupit i pumpu elektrickou, která nám ušetří při nafukování síly.

Než začneme plavidlo nafukovat, musíme se přesvědčit, že je správně nachystané. Pokud je nafukovací podlážka od plavidla oddělena, měli bychom ji před nafukováním do lodě správně umístit. Sestavení plavidla, postup nafukování jeho jednotlivých částí a doporučené tlaky se dozvíme z přiloženého návodu k použití, který vždy respektujme. Dosáhneme tak správného tvaru plavidla a prodloužíme jeho životnost.

Dodržujme maximální předepsané tlaky pro nafukování. POZOR, tlaky mohou být pro různé části plavidla odlišné.

Ruční pumpy

Ruční pumpy dělíme na jednočinné, dvojčinné a trojčinné. Základní pumpy jsou jednočinné. Jedná se o pumpu s jedním válcem a pístem, která nafukuje pouze při pohybu pístu směrem dolů. Dvojčinné pumpy jsou o něco propracovanější. Pumpa umožňuje foukat plavidlo při pohybu pístu v obou směrech. To využijeme především při foukání objemu plavidla. Pro nízkotlaká plavidla je to ideální varianta za rozumnou cenu. V případě vysokotlakých plavidel po nafouknutí objemu přepneme pumpu do jednočinného režimu a dotlakujeme na požadovanou hodnotu. Nejsofistikovanější variantou je pumpa trojčinná, která disponuje dvěma válci a tím plní objem plavidla ještě rychleji. Nafukování je tak opravdu hračka a k dosažení vyšších tlaků není třeba mnoho energie.

Video, jak nafouknout, vyfouknout a sbalit nafukovací kajak ruční pumpou naleznete zde:

https://www.youtube.com/watch?v=maE8LXuTsZc

Nožní pumpy

Nožní pumpy jsou dodávány pouze s plavidly, při jejichž foukání není třeba dosáhnout vysokého tlaku. Výhodou je nafukování za pomoci nohou a tedy ušetření rukou pro následné pádlování.

Video, jak nafouknout, vyfouknout a sbalit nafukovací kajak nožní pumpou naleznete zde:

https://www.youtube.com/watch?v=kqnlmKjeiU8

Elektrické pumpy

Výše jsme zmínili, že ruční pumpy sice stačí, ale pořád nás bude nafouknutí plavidla nějakou energii stát. V parném létě se to projeví ještě více. Elektrické pumpy nám pomohou tuto energii ušetřit. Hadice se připojuje stejně jako u pump ručních, na displeji nastavíte požadovaný tlak, pumpu zapnete a pak již jen čekáte. Jakmile pumpa dosáhne nastaveného tlaku, automaticky se vypne.

Většinu elektrických pump je možné napájet dvanácti volty z autozásuvky, je ale možné dokoupit externí baterii. Některé pumpy ji mají dokonce integrovanou. Parametry, kterými se jednotlivé pumpy od sebe odlišují, jsou především maximální tlak, na který jsou schopné plavidlo nafouknout, doba za kterou nastaveného tlaku dosáhnou a přítomnost displeje pro zjištění aktuálního tlaku. Pokud vám nevadí čekat o něco déle, k nafouknutí plavidla bohatě stačí základní varianty elektrických pump, jelikož není potřeba většinu plavidel nafukovat na vysoký tlak.

TIP: elektrickou pumpu vždy vybírejte podle maximálního tlaku na vašem plavidle

Postup při nafukování:

  1. Rozbalené a připravené plavidlo nafukujte na rovném povrchu.
  2. Vyberte správnou koncovku nafukovací hadice podle ventilů plavidla (běžný, vysokotlaký).
  3. U vysokotlakých ventilů se ujistěte, že je ventil v horní poloze pro nafukování. Jinak se vám po odjištění nafukovací hadice plavidlo vyfoukne. Pokud je pojistka v dolní pozici, zatlačte ji a otočte. Sama se vrátí do pozice pro nafukování.
  4. Připojte hadici a začněte nafukovat na požadovaný tlak. Pozor! U elektrických pump předem nastavte pumpu na požadovaný MAXIMÁLNÍ TLAK.
  5. Po ukončení nafukování odjistěte hadici a ventil uzavřete krytkou. Nezapomeňte nafouknout všechny části plavidla.

Vyfukování plavidla

Při vyfukování plavidla postupujeme v opačném pořadí, než v jakém jsme plavidlo nafukovali. Před vyfouknutím NEZAPOMEŇTE PLAVIDLO SPRÁVNĚ VYSUŠIT. (Nechat vyschnout, případně vytřít suchým hadříkem.)

Videa „JAK NAFOUKNOUT, VYFOUKNOUT A SBALIT NAFUKOVACÍ KAJAKY“ AQUA MARINA, naleznete na youtube-paddlesportguru

https://www.youtube.com/@PaddlesportGuru/videos