Přeskočit na obsah
Co je to pádlo

Co je to pádlo

Pádlo je oporou každého vodáka na vodě a někdy také na suchu. Bez něj by loď stála na místě, či by ji volně unášel proud nebo vítr. POZOR! Nepleťme si jej s veslem, které je pevně připevněné k lodi.

Typově rozdělujeme pádla na kajakářskákanoistická. Kajakářské pádlo má dva menší listy spojené dlouhou žerdí, což  je trubka, za kterou se pádlo drží. Kanoistické pádlo se skládá z jednoho velkého listu, žerdi a hrušky (hlavičky). Jednou rukou se drží hrušky a druhou rukou žerdi. Tyto dva základní typy pak dále rozdělujeme podle jejich užití (slalomová, rodeová, paddleboardová, dračí, combo…). Dále pak můžeme mít pádla jednodílná nebo skládací (dvoudílná, třídílná i čtyřdílná). Záleží na vaší potřebě. Například k nafukovacímu kajaku se hodí pádlo skládací, protože ho snadno sbalíme spolu s kajakem do transportní tašky.

Jak vybrat správnou délku pádla?

Kajakářské pádlo

Asi nejpřesnější způsob určení požadované délky kajakářského pádla je tento: Uchopíme pádlo za žerď oběma rukama nad hlavou tak, aby úhel ohnutí v loktech byl 90°. Délku pádla pak volíme podle doporučené vzdálenosti listu od ruky „L“ (viz nákres).

Pro turistiku volíme délku pádla tak, aby vzdálenost listu od ruky „L“  byla 15–20 cm. Speciální skupinu tvoří kajaky nafukovací, které jsou kvůli stabilitě hodně široké. Tam by vzdálenost listu od ruky měla být 20 cm a více. Ideální je sednout si do vašeho kajaku a délku pádla si přímo vyzkoušet. Při záběrech byste se neměli za pádlem nahýbat do stran a rukama (předloktím a prsty) se třít o boky lodě.

Můžeme říci, že čím širší kajak, tím potřebujeme delší pádlo.

Kanoistické pádlo

Pro rychlé určení správné délky postavte pádlo před sebe. Pro turistické ježdění na kánoi by vám mělo sahat do výše brady, pro nafukovací kánoe pod nos.